Named Scholarships

Scholarships listed in alphabetical order by last name

Steven Kent Ackerman
Dale Adams
Gerrie Adams Memorial
Keel J. Adams & G. R. Adams Memorial
Sue Tiller Adams Memorial #1 & #2
Air Products Process Technology
Albemarle
Gertrude Alpha Memorial
Debi Alfaro Yarborough
Lupe M. Alfaro
Paul P. Alfaro
Bernice Alvis Memorial
William G. Arnold #1 – #4
William G. Arnold 2nd Year #1 – #4
Mohammad Athari Nursing #1 & #2
Dr. Richard Atkins Memorial
Judy Bull Atkinson Memorial #1 & #2
Austin Industrial EHCMA
Maryon S. Babin
Thomas M. Babin Memorial
Evelyn Menking Badgley Memorial
Judy Tate Barber Memorial
Bartlett Cocke EHCMA
Bay Coast Medical Center Volunteer Auxiliary #1 & #2
Baytown Jaycees
Baytown Sun #1 & #2
James & Shirley Beavers
Tim & Kelly Bell Memorial
George & Lorene Bennett #1 & #2
R. Burnell & Nesbitt J. Bennett
W. B. & Mary Black
Board of Regents
Lefayne Williams Boggess
Charles Bonner
Pat Bracken Memorial
Sam Bramlett Memorial
Brand EHCMA
Irene Menking Brill Memorial
Mr. & Mrs. W. C. Britton
Brown & Root
Donald L. Brunson Memorial – Honors
Estelle R. Cameron Memorial #1 – #5
Bill Camp Memorial
Canet Nursing #1 – #4
Jimmy Carroll Memorial
Lucille Gibbs Carroll Memorial
Lucille Carroll & Lucile Rice
A. R. Cathriner – Business
A. R. Cathriner – Mathematics
A. R. Cathriner – Social Science
Eva S. Cathriner – Music
Eva S. Cathriner – Nursing
Ozelle Cathriner Memorial
Gil and Maudine Chambers #1 – #9
Chevron Phillips Workforce Development
Neva Neuman Cobb Memorial
Fredna Coburn
Sherry Coburn
Stephen P. Coburn Memorial
Steve & Victoria Coburn
Maggie J. Coffey Memorial
Community Resource Credit Union #1- #3
Community Service
Rex Goodnight & Lois Elaine Couch
Covestro EHCMA Workforce Development
Covestro Workforce
M. A. “Buddie” Currie Memorial
Carl C. Currie #1- #4
Dick & Brenda Dawson #1 & #2
Ruben DeHoyos Memorial
Ryan Dunlop Memorial
Lori Leigh Dunnam Memorial
Ezmon Williams Dunn Memorial
East Harris County Bar Association
East Harris County Manufacturers Association
East Harris County Medical Society Alliance
Hazel Cape Echols
Hugh Echols
David Edwards Memorial
Paul & Tassie Edwards #1 & #2
Tassie Edwards
Catherine & John Elsik – Nursing
Enterprise Products Workforce Development
Eshbach Heritage
Rebecca Lynn Anderson Ewing Nursing #1- #5
David Lee Eyler, Sr. Memorial #1 & #2
David Lee Eyler, Sr. Memorial 2nd Year #1 & #2
Dr. James M. Fayle Memorial
Dr. James M. Fayle and in honor of Dr. Robert Fayle Nursing
Shay Feland
First American Bank
Dorothy Sayle Floyd American Studies #1- #3
Dan and Lynne Foley
Carolyn J. Foster Memorial
Franks/Tomjack #1 & #2
Lions Erwin Froehner #1 & #2
Robert Gillette Memorial
Louby and Dorothy Giroir #1 & #2
Brent Gopffarth Memorial #1 & #2
Martin & Martha K. Gopffarth Memorial #1 & #2
John C. Gorman Memorial
Edna Gray Memorial #1 & #2
Edna Gray #1 & #2
T. “Barney” Gray #1 – #3
T. “Barney” Gray – Nursing #1 & #2
Wayne Gray Memorial
Barney Gray – Social Science
A. E. (Gene) Griffin Memorial
Myrtle F. Griffin Memorial
Ida & Martin Griffith – Business
Gulfspan EHCMA
Gulfspan Industrial & Continental Fabricators EHCMA Workforce Development
Blanche C. Gunn Memorial
E. L. Gunn #1 – #10
Ronn Haddox Family
Thomas E. Hadnot CIS #1 – #4
Betty Hall Memorial
Jay W. Hanggee Memorial
John & Ora Mae Harding
Dale Harp
Annette Harrison – Office Administration
Bill & Kathleen Harrop
Doris Harrop – Fine Arts
James Harrop – Fine Arts
Margie Hartrick Young Mothers
Mary Ann Stout Hastings Memorial
Dorothy Cooke Hayes Outstanding Honors Student
Lola E. “Skeeter” Hausmann Memorial
The Heaner Estate
Wallace Heaner Memorial
P. Walter Henckell
Kevin Hendon Model of Courage
Maria and Miguel Hernandez #1 & #2
Leon Higginbotham Memorial
LaDel Hillard 1st Lee College Graduate #1 – #6
Himsel Healthcare
Himsel-Stone Nursing
Henry Holcomb #1 – #5
Joseph & Christine Horeczy
Bea Horton
Denver & Mary Jane House
Houston Livestock Show and Rodeo
Martha Jane Huddle Memorial
Martha Jane Huddle Music
Ethel Huggins
Jimmy Ray Hunnings Memorial #1 & #2
Peter E. Hyland Memorial
George & Myrtle Isensee Memorial
David Jaroszewski Business
Gordon W. Jennings Memorial
Maurice F. Jennings Memorial
Ruby Jennings Memorial #1 – #5
Howard G. Johnson Memorial – Allied Health
Howard & Melva Johnson #1 – #4
Leigh P. Johnson Memorial
W. T. & Ina Mae Jones
Raymond Jordan Instrumentation Technology
Raymond Jordan Process Technology
Douglas Mirza Kadjar Memorial
Kadjar Family
Marguerite & Darab Kadjar Memorial
Joseph S. Keating
Mary G. Keating
Charles & Peggy Kelly
Charles & Peggy Kelly – 2nd Year
Virginia Kent – Art
Roy D. & Evie W. Kilough Memorial
Kiwanis Club of Baytown #1 & #2
Percy L. Lafosse Memorial
Lee College Employees #1- #3
Lee College Faculty Assembly
Lee College Staff Assembly
Arthur J. & Georgia Hejtmanek Lostak
Paul Lounsberry Memorial
Daughtry D. Macon
Dr. Lorena Ward Maher & Dr. Lawrence W. Maher, Jr.
Agnes Bracken Mann Memorial
Kathleen Maroney Memorial
Carl R. Mann Memorial
Pat Mann Memorial
Priscilla Massengale Memorial
Robert G. McGraw Memorial
Frank F. III, Marshall A., and Grace Anne McKay
Frank & LaNelle Lostak McKay
Holly McLemore
Dana Marie McMillon Memorial
Cindy McNeill Memorial
William J. McNeill Memorial #1 & #2
Eleanor B. Mear
Lille N. Mear
Mercedes Mear
Lenny Mendelovitz Memorial #1 & #2
Lenny Mendelovitz – Vocal
Dan Mendoza Memorial
Alvin Miles
Pearl Ward Hicks Miller
Wayne Miller & Mary E. Miller
Maude Moler
Cynthia Moore
Willie Moreno Memorial #1 – #3
Chris Morris Memorial
Marjorie Morse – LVN
Benny Moskowitz
Becky Renee Mostyn Music Instrumentalist
Delta Kappa Gamma-Gamma Nu Sandra Northcutt Memorial
Stancil Norton Memorial
Kyle Novosad Memorial
Msgr. Fred O’Connor
Lynn O’Hagan Memorial
Ohmstede & EHCMA Leaders #1 & #2
Keith Opryshek Memorial
Msgr. Joseph O’Sullivan Memorial
Matthew A. Pate Memorial
Mollie A. Pate
Wilton O. & Bernice R. Pate Music
M. A. Peebles, Margielee Hill & David A. Peebles
John & Stella Pepper
Stella Pepper
Donald Perry Memorial
Jon C. & Glenadine R. Pfennig #1 & #2
Virginia Wilson Pierce Memorial
The Pilot Club in honor of Nancy Mann
Plumwood Eva Maude
Beatrice Anne Ponder Estate
Mary L. Ponder Estate
Project Blue- Marcus Lee Zaruba Memorial
PVF Roundtable
B.G. Ramsey Memorial
W. A. & Jerri Read – Communications
Manton Stewart & Earlene Stewart Regan
Regan Nursing
Robert Regian Memorial
Aline Van Meldert Reineke
Barbara McDonald Rhodes
Florence M. Richards
Robert E. Lee Class of 1960 #1- #3
Ronald E. Roberts Memorial
Tommy Rochelle Memorial
Rockwell Fund, Inc. Honors #1- #15
Pauline & Riley Rogers Welding
Rotary Club of Baytown #1 – #4
Rotary Club of Baytown Lisa Urban Memorial
Rotary Club – Alfred Melinger
Dean Walter Rundell Memorial
Rufo Sanchez Memorial #1 & #2
Melissa Santana
Jackson Sasser
Mrs. Jean Sasser Memorial
Layne Sasser
W. E. Scarbro Memorial
Kenneth Scheffler – Business
Al Schmid Memorial
Margaret Schmid Memorial
Charles Scott Rotaract Memorial
Service League of Baytown
Shell Oil
A. Jean Shepherd
George J. Shoup Memorial
Mary Elizabeth Shoup Memorial
Pauline Marie Shoup Memorial
Snyder Endowment #1- #4
Merrill Snyder Memorial #1 & #2
Merrill Snyder Memorial 2nd Year #1 & #2
Sara Snyder Memorial #1 & #2
Sara Snyder Memorial 2nd Year #1 & #2
Veronica Spence Memorial #1 & #2
Dan Stallworth Memorial
Ann Parks Stasney Music
Robert Strickland Memorial
Student Congress
Jennifer Lynn Sutton Memorial #1 – #4
John Sylvester – Community Service
Lacy Taylor Scholarship
Jean Fuller Terry Memorial #1 & #2
Jean Fuller Terry Memorial 2nd Year #1 & #2
Don Teter Memorial
Gertrude Teter
Gertrude Teter Memorial
Theatre Arts #1 & #2
Dr. Richard Thomson – Medical
Richard Scott Tickner Memorial
Billye Smith Tiller Memorial
Billye Smith Tiller Memorial 2nd Year
Scott & Craig Townsend
Jane M. & John B. Tucker
John Tucker & Barney Gray – Honors
Muriel Tyssen – American Studies
United Steelworkers Local 13-2001
Lisa Urban Memorial
Major Otillia Ulrich USAF Retired
Doug & Inta Walker #1 – #4
Carmage Walls
Martha Ann Walls
George Walmsley
George & Mildred Bosworth Walmsley Memorial
Jamie Lynn Walmsley
Lois A. Walstead Memorial
Bobby L. Warford Memorial
Lindsey Zeb Wilcox
Ethel Williams
Lindon M. Williams – American Studies
W. G. “Bill” Wilson Memorial
Colette Elise Windham Memorial
Sarah Rene Windham
Robert Lazenby Wright
Pat Wylie Memorial
Elizabeth Burton Young
Joanne Horeczy Young – Music
Sara Mitchell Young
A. Zellner Memorial

Textbook

Evelyn Menking Badgley Memorial
Graduate of Peter E. Highland Center – Sarah Baldwin
Wayne Baldwin Safety and Environmental Studies
Bayshore Fine Rides
Betty Mae Bonnell
William S. Bonnell
Irene Menking Brill Memorial
Charles Cates Veterans #1 & #2
Bonnie Eloise Massey Cook
Martha Currie
Ruben DeHoyos Memorial
Ryan Dunlop Memorial
Roy D. & Evie W. Kilough Memorial
Community Resource Credit Union in Memory of Peter E. Hyland
Dr. Lawrence W. Maher, Jr.
William J. McNeill Memorial
Manton Stewart & Earlene Stewart Regan
Veronica Spence Memorial #1 & #2
Debi Alfaro Yarborough