Organizational Chart

Last update: 9/2019

Download a printable version of this page

Lee College Board of Regents

  • President: Dr. Dennis Brown
    • Executive Assistant to the President: Leslie Gallagher
      • Administrative Secretary, President’s Office: Lindsey Sheridan and VACANT
      • Part-Time Secretary, President’s Office: Lily Veliz
    • Internal Auditor: Lisa Templer
    • Vice President, Finance & Administration: Annette Ferguson
    • Vice President, Instruction: Dr. Veronique Tran
      • Dean of Academic Studies: Dr. Onimi Wilcox
      • Dean of Applied Sciences: Layton Childress
    • Vice President, Student Affairs: Dr. Donnetta Suchon
    • Vice President, Workforce & Community Development: Dr. Angela Oriano
    • Chief Information Officer: Dr. Carolyn Lightfoot
    • Dean, Huntsville Center: Donna Zuniga
    • Director, Human Resources: Amanda Summers
    • Athletic Director: Graeme Cox
    • Interim Director of Nursing: Dr. Gaynell Reeves
      • Secretary, Nursing: Ivory JohnBaptiste
      • Admissions Assistant: Bea Ward
      • Data Technician: Jessica Schrock
      • Lab Assistant, Allied Health & Nursing: Gloria Burke

Finance & Administration

  • Vice President, Finance & Administration: Annette Ferguson
    • Administrative Secretary, Finance & Administration: Danielle Allen
    • Controller: Julie Lee
      • Accountant, Accounts Payable: VACANT
        • Accounting Clerk: Amber Boyd and LeAnne Payne
        • General Accounting Clerk: Kerri Hendricks
      • Accountant, Accounts Receivable: Pam Steyn
      • Cashier: Lauren Davis, Carrie Dornak and Myra Trevizo
      • Food Services Manager: Michelle Lewis
      • Grant Accounting Manager: Leisha Brown
        • Grant Accountant: Beverly Martinez
      • Payroll Manager: Rosetta Mourer
        • Payroll Specialist: Donna Troulliet
    • Executive Director, Facilities: Terry Roye
      • Director, Physical Plant: Mark Jaime
        • Auto Mechanic: Daniel Alanis
        • Carpenter: VACANT
        • Custodian: Nohemi Arenas, Florentina Armendarez, Ruben Enciso, Gricelda Gallegos, Silvia Gamez, Marina Garcia, Roberta Harris, Nancy Impelluso, Hugo Lopez, Josefina Lopez, Ivonne Loy, Evangalina Madrigal, Carole Marler, Marilyn Mireles, Maria Munguia, Roxanne Pena, Mario Palacios, Dolores Sanchez, Isidra Sanchez, Tomasa Sosa, Michael Taylor, Maria Torres, Rosalinda Vazquez, Jesse Williamson, Jesse E. Williamson, Kimberly Williamson and VACANT
          Facilities Maintenance Technician: Andre Calhoun, Esteban Castillo, Antonio Juarez Jr., Nathan Martin, Luis Quinones and VACANT
        • HVAC Technician: Fred Bamberg, David Opatrny and Majorie Parker
        • Journeyman Electrician: Regul Garcia and VACANT
        • Mover: Robert Martinez
        • Painter: Reynald Gonzalez
        • Plumber: VACANT
        • Roofer: Kenneth Kostka
        • Secretary, Maintenance: Teresa Minor and Rosemary Hernandez
      • Shipping & Receiving Clerk II: Wayne Matthews
        • Shipping & Receiving Clerk I: Jim Campisi
          • Expediter: Jadale John
    • Director, Purchasing: Mike Sparkes
      • Buyer: Elizabeth Ramirez
      • Purchasing Clerk: Brandy Frames
    • Security Chief: VACANT
      • Assistant Chief, Security Officer: John Connor
      • Corporal, Security Officer: Christopher Bailey and Jaime Davidson
      • Security Officer: Monica Auzenne, Monica Boyd, Lakisha Brown, Henry Collette Jr., Earl Easton, Casey Fanning, Tammy Holloway, Zola Montana, Dianna Poullard, Marquis Valdespino and VACANT

Learning & Instruction

  • Vice President, Instruction: Dr. Veronique Tran
    • Administrative Secretary, Instruction: Sandy Basquez
      • Administrative Secretary, Instruction/Honors: Jo Rodriguez
    • Dean, Academic Studies: Dr. Onimi Wilcox
      • Division Chair, Developmental Education: Roshele Friudenberg
      • Division Chair, English & Humanities: Dr. Jeffrey Clayton
        • Writing Center Director: JoLynn Sallee
        • Writing Program Coordinator: Jill Gos
      • Division Chair, Kinesiology & Wellness: Graeme Cox
        • Wellness Coordinator: Jason Summers
      • Division Chair, Math, Engineering & Sciences: Jim Dobberstine
        • Math Lab Coordinator: Raul Arana
        • Science Lab Coordinator: Regina Barrera
          • Lab Assistant, Biology: Stacy Paris
      • Division Chair, Social & Behavioral Sciences: Dr. Portia Hopkins
      • Division Chair, Speech, Languages & Teacher Education: Ray Whitlow Jr.
      • Division Chair, Visual & Performing Arts: Paul Lucke
        • Performing Arts Production Specialist: Elisa Diehl
      • Forensics (Debate) Coordinator: Joseph Ganakos
      • Honors Coordinator: Dr. Georgeann Ward
      • International Education Coordinator: Dr. Nader Naderi
      • Model UN: Dr. Portia Hopkins
    • Dean, Applied Sciences: Layton Childress
      • Division Chair, Allied Health: Howard Bushart
      • Division Chair, Business Technology: Dr. David Jaroszewski
      • Division Chair, Computer Technology: Charles Ganze
      • Division Chair, Industrial Studies/NCCER Liaison: John Elliot
      • Division Chair, Process Technology: Dr. Charles Thomas
      • Division Chair, Technical Studies: Tex Woodall
      • Service Learning: Dr. Gregory Lattier
      • Technical Lab Coordinator: VACANT
    • Executive Director, Assessment & Accreditation: Dr. Brandon Combs
      • Director, Institutional Assessment & Accreditation: VACANT
        • Data Analyst: Ricky Vaughan and Penny Oyler
      • Director, QEP: VACANT
      • Distance Education Coordinator: Dr. Laura Lane-Worley
      • Instructional Designer: VACANT
      • Secretary, Assessment & Accreditation: VACANT
    • Executive Director, Retention & Transition Services/Co-H.S.I. STEM Grant Director: Victoria Marron
      • Director, Career & Transfer Services: Lena Yepez
      • Interim Activity Director/H.S.I. STEM Grant, Co-Project Director: Jessica Thompson Falla
      • Perkins Grant, Project Coordinator: Frances Parent
      • Secretary, Retention & Transition Services: Brenda Garcia
      • Title V Grant, Project Director: Diana Aslin
      • TRiO Student Support Services Grant, Project Director: Ashley Glenn
    • Director of Library: Paul Arrigo
      • Librarian, Distance Education/E-Resources: William Mayer
      • Librarian, ILS/Technical Services: Sandra Brown
      • Librarian, Instruction & Faculty Liaison: Samantha Johnson
      • Library Technician I: Circulation: Gabriela Sagrero
      • Library Technician II: Circulation Coordinator: Davida Davis
      • Library Technician II: Procurement & Library Secretary: Brandi Case

Academic Studies

  • Dean, Academic Studies: Dr. Onimi Wilcox
    • Administrative Secretary, Academic Studies: Dalia Carmona
    • Division Chair, Developmental Education: Roshele Friudenberg
      • Secretary, Developmental Education & Learning Support: Wonda Collins
      • S3 Grant: Roshele Friudenberg
    • Division Chair, English & Humanities: Dr. Jeffrey Clayton
      • Secretary, English & Humanities: Morgan Lockett
      • Director of Writing Center: JoLynn Sallee
      • Writing Program Coordinator: Jill Gos
    • Division Chair, Kinesiology & Wellness: Graeme Cox
      • Secretary, Kinesiology & Wellness/Athletics/Speech, Languages & Teacher Education: Mollie Santana
      • Wellness Center Coordinator: Jason Summers
    • Division Chair, Math, Engineering & Sciences: Jim Dobberstine
      • Secretary, Math, Engineering & Sciences: Oneida Gongora
      • Math Lab Coordinator: Raul Arana
      • Science Lab Coordinator: Regina Barrera
        • Lab Assistant, Biology: Stacy Paris
      • NSF Physics Grant: Tom O’Kuma
    • Division Chair, Social & Behavioral Sciences: Dr. Portia Hopkins
      • Secretary, Social & Behavioral Sciences: Marian Stein
    • Division Chair, Speech, Languages & Teacher Education: Ray Whitlow Jr.
      • Secretary, Kinesiology & Wellness/Athletics/Speech, Languages & Teacher Education: Mollie Santana
    • Division Chair, Visual & Performing Arts: Paul Lucke
      • Secretary, Visual & Performing Arts: Donna DeHoyos
      • Performing Arts Production Specialist: Elisa Diehl
    • Forensics (Debate) Coordinator: Joseph Ganakos
    • Honors Coordinator: Dr. Georgeann Ward
    • International Education Coordinator: Dr. Nader Naderi
    • Model UN: Dr. Portia Hopkins

Applied Sciences

  • Dean, Applied Sciences: Layton Childress
    • Administrative Secretary, Applied Sciences: Charla McCrory
    • Division Chair, Allied Health: Howard Bushart
      • Secretary, Business Technology/Computer Technology/Allied Health: Rachael Montgomery
      • Lab Assistant, Allied Health & Nursing: Gloria Burke
    • Division Chair, Business Technology: Dr. David Jaroszewski
      • Secretary, Business Technology/Computer Technology/Allied Health: Rachael Montgomery
      • Lab Assistant, Open Computer Lab: Melinda Keeble
    • Division Chair, Computer Technology: Chuck Ganze
      • Secretary, Business Technology/Computer Technology/Allied Health: Rachael Montgomery
    • Division Chair, Industrial Studies/NCCER Liaison: Rod Hellyer
      • Secretary, Industrial Education: Kristi Bowden and Rachelle Dodson
    • Division Chair, Process Technology: Dr. Charles Thomas
      • Secretary, Process Technology: Iris Gonzales
    • Division Chair, Technical Studies: Tex Woodall
      • Secretary, Technical Studies: Phoebe Meguess
    • Service Learning: Dr. Gregory Lattier
    • Technical Lab Coordinator: VACANT

Retention & Transition Services

  • Vice President, Instruction: Dr. Veronique Tran
    • Executive Director, Retention & Transition Services/Co-H.S.I. STEM Grant Director: Victoria Marron
      • Secretary, Retention & Transition Services: Brenda Garcia
      • Director, Career & Transfer Services: Lena Yepez
        • College Completion & Transfer Coach (Funded by H.S.I. STEM Grant, embedded in Career & Transfer Services): VACANT
        • Secretary, Career & Transfer Services: Tess Mitchell
        • Technical Career Navigator (Funded by Perkins Grant, embedded in Career & Transfer Services): Lakelya Bright-Haynes
      • Interim Activity Director/H.S.I. STEM Grant, Co-Project Director: Jessica Thompson Falla
        • College Completion & Transfer Coach (Funded by H.S.I. STEM Grant, embedded in Career & Transfer Services): VACANT
        • Success Coach (Funded by H.S.I. STEM & Title V Grants): Jessica Thompson Falla
      • Perkins Grant, Project Director: Frances Parent
        • Technical Advisor (Funded by Perkins Grant, embedded in Counseling & Advising Center): Domingo Estrada
        • Technical Career Navigator (Funded by Perkins Grant, embedded in Career & Transfer Services): Lakelya Bright-Haynes
      • Puente Program Coordinator: Kassandra Flores
      • Title V Grant, Project Director: Diana Aslin
        • Advisor, Title V Grant (Funded by Title V Grant, embedded in Counseling & Advising Center): Mark Solis and Jean-Jacques N’ganga
        • Success Coach (Funded by H.S.I. STEM & Title V Grants): Jessica Thompson Falla
        • Transition Specialist (Funded by Title V Grant, embedded in Huntsville Center): Brandon Warren
      • TRiO Student Support Services Grant, Project Director: Ashley Glenn
        • Advisor, TRiO Student Support Services Grant: Kelli Emerson
        • Program Assistant, TRiO Student Support Services Grant: Rebecca Conejo

Student Affairs

  • Vice President, Student Affairs: Dr. Donnetta Suchon
    • Administrative Secretary, Student Affairs: Christopher McClure
    • Associate Dean, Student Affairs: Dr. Rosemary Coffman
      • Counselor, Students with Disabilities: K-leigh Villanueva
        • Lead Sign language Interpreter: Kimberly Samuel
          • Sign Language Interpreter: VACANT
        • Secretary/Captionist, Access Center: Cynthia Wood
      • Counselor, Veterans’ Center: VACANT
        • Secretary, Veteran’s Center: Tiffany Winchester
      • Testing Specialist: Deborah Hardin
        • Testing Assistant: Faviola Bernal
    • Director, Financial Aid: Felipe Leal
      • Assistant Financial Aid Director: Rachel Oliver
        • Financial Aid Specialist II: Monica Bowie
        • Financial Aid Specialist I: Catherine Chisum, Janie Estrada and Sylvia Valdovinos
        • Financial Aid Technician: Patrice Richards and VACANT
    • Educational Opportunity Center Grant, Project Director: Dr. James Todd
      • Education Specialist: Shirley Dixon
      • Secretary, Educational Opportunity Center: Anjelica Gomez
    • Executive Director, Enrollment Services & Registrar: Scott Bennett
      • Assistant Registrar: Dr. Carl Husband
      • Director, Dual Enrollment: Tracy Steenholdt
      • Director, Recruitment & Outreach: Daisy Aramburo
      • Information Service Specialist: Daniel Christie
      • Secretary, Enrollment Services & Registrar: VACANT
    • Lead Counselor: Marissa Moreno
      • Academic Advisor: Mayrnna Reyes-McCallister, Zane Moseley, NaJean Preiss, Sharon Sampson and Tyrone Smith
        Advisor, Title V Grant (Funded by Title V Grant, embedded in Counseling & Advising Center): Mark Solis and Jean-Jacques N’ganga
      • Counselor: Marylou Ortuvia, Sarah Tidwell and Dana Woods
      • Secretary, Advising/Counseling: Deyanira Charles and Dulce Hernandez
      • Technical Advisor (Funded by Perkins Grant, embedded in Counseling & Advising Center): Domingo Estrada
    • Student Activities Coordinator: Mike Spletter
      • Secretary, Student Activities: VACANT

Enrollment Services & Registrar

  • Vice President, Student Affairs: Dr. Donnetta Suchon
    • Executive Director, Enrollment Services & Registrar: Scott Bennett
      • Secretary, Enrollment Services & Registrar: VACANT
      • Assistant Registrar: Dr. Carl Husband
        • Records Data Processor: Emily Eligon, Jamie Holloway, Janell Laubach, Terry LeBrock and Shree Pitre
        • Statistical Analyst: Laurie Cooper
        • Transcript Evaluator: Alissa Rincon
    • Director, Dual Enrollment: Tracy Steenholdt
      • Advisor, Dual Enrollment: Courtney Byers, Anna Espinoza and Savannah Wiggins
      • Secretary, Dual Enrollment: Tammy O’Neill
    • Director, Recruitment & Outreach: Daisy Aramburo
      • Recruitment & Enrollment Specialist: Christi Hillier and Thomas Juarez
      • Recruitment & Outreach Specialist: Maleysia Henry, Kerry McClahan and Melissa Valencia
    • Information Service Specialist: Daniel Christie
      • Student Success Center Technician: Craig Bougouneau

Workforce & Community Development

  • Vice President, Workforce & Corporate Partnerships: Dr. Angela Oriano
    • Administrative Secretary, Workforce & Community Development: Kristy Zamagne
    • Administrative Secretary, Resource & Community Development: Sagan Greenville
    • Director, Business Operations: Delma Garcia
      • Accounting Clerk: Manuel Garcia
      • Information Specialist: Tainisha Arvie
      • Registration Clerk: Adriana Ocampand VACANT
      • Program Manager, Community Education: VACANT
      • Sr. Adult & Travel Program Manager: VACANT
    • Director, Marketing & Public Affairs: VACANT
      • Creative Services Manager: Sean Barnes
        • Graphic Designer: Richard Palacio
        • Marketing & Communications Coordinator: VACANT
      • Digital Communications Manager: Christopher Coats
      • Digital Content & Public Relations Manager: Amanda Smoke
      • Secretary, Marketing & Public Affairs: Deborah Matyear
      • Web Services Manager: Roger Demary
    • Director, Workforce Development: Marsha Tuha
      • Director, Small Business Development Center: Steve McCorquodale
        • Secretary, Small Business Development Center: Karina Vera
      • Program Manager, Healthcare: Jahnea Palfrey
      • Program Manager, Industrial: Lorah James
      • Secretary, Workforce Development: Guadalupe Martinez
    • Executive Director, Foundation & Resource Development: Pamela Warford
      • Director, Grant Management: Laurie Oehler
      • Grant Writer/Alumni Relations: Clarissa Martinez
      • Resource Development Specialist: Kerri Hurlbut
    • ExxonMobil Grant Project Director: Kelly Dando
    • Liberty Education Center Manager: Wesley Wells
    • Recruiter, Workforce Development: Tasheira Taylor
    • Success & Completion Coach, Workforce Development: Christena Nightingale

Information Technology

  • Chief Information Officer: Dr. Carolyn Lightfoot
    • Administrative Secretary, Information Technology: Patty Rios
    • Information Security Compliance Analyst: Syed Sibghatullah
    • Instructional Media Specialist: RamirTorres
    • Learning Management System Administration: Paula Lee
    • Mailroom/Switchboard Operator: Karen Arey-Vasquez
    • myLC Help Desk Coordinator: Gabrielle Spriggins
    • Network Operations Manager: Tommy Sandoval
      • Network Support Specialist: Jim Evans and Richard Wilkins
    • Oracle/PeopleSoft Enterprise Application & Database Administration: Rene Salinas
      • Database Administrator I: VACANT
      • Desktop Support Technician: Mitch Challenger, Mel Chu and Michael Nguygen
    • Programmer/Analyst: Walter McCandless and Troy Oehler
    • SharePoint Specialist: Shital Parikh
    • Telecommunication Specialist: Kenny Flock and Steven Joseph

Huntsville Center

  • Dean, Huntsville Center: Donna Zuniga
    • Administrative Secretary, Huntsville Center: VACANT
    • Secretary, Huntsville Center: Christy Buxkemper, Glenda Clary, Jill Cufr and Cheryl Legg
    • Counselor: Felix Buxkemper
    • Desktop Support Technician: Henry Spikes and Kameron Thompson
    • Division Chair, Academic Studies: Paul Allen
    • Division Chair, Technical Studies: James Langley
    • Librarian, Huntsville Center: Valda Colson
    • Recruiter/Advisor: William Byrd, Tommy Crane and Robert Matthews
    • Transition Specialist, Title V Grant (Funded by Title V Grant, embedded in Huntsville Center): Brandon Warren

Human Resources

  • Director, Human Resources: Amanda Summers
    • Benefit Specialist: Amanda Stevenson
    • HR Specialist: Abbey Mourer

Athletics

  • Athletic Director: Graeme Cox
    • Men’s Basketball Coach: Roy Champagne
      • Assistant Men’s Basketball Coach: Louis Means
    • Women’s Volleyball Coach: Danielle Essix
      • Assistant Women’s Volleyball Coach: Andrew Heffele
    • Secretary, Kinesiology & Wellness/Athletics/Speech, Languages & Teacher Education: Mollie Santana