SKIP TO PAGE CONTENT Scroll to Top

Organizational Chart

  PDF this page

Download this content in graphical flowchart format (PDF)

Lee College Board of Regents

President: Dr. Lynda Villanueva

  • Chief of Staff/Director of Strategic Operations: Leslie Gallagher
    • Coordinator of Executive Operations: Vanessa Cubides
    • Board & Administrative Secretary: Pamela Johnson
  • Internal Auditor: VACANT
  • Provost & Vice President, Academic & Student Affairs: Douglas Walcerz
  • Vice President, Finance & Administration: Annette Ferguson
  • Vice President, College Advancement: Angela Oriano
  • Associate Vice President, Huntsville Center: Donna Zuniga
  • Chief Information Officer: Carolyn Lightfoot
  • Executive Director, Human Resources: Amanda Summers

Academic & Student Affairs

Provost & Vice President, Academic & Student Affairs: Dr. Douglas Walcerz

  • Administrative Secretary, Provost/VP Academic & Student Affairs: Sandy Basquez
    • Administrative Secretary, Provost/VP Academic & Student Affairs/Honors: Jo Rodriguez
  • Associate Vice President, Academic Affairs: Dometrius Hill
  • Associate Vice President, Retention & Transition/Chief Equity Officer: Victoria Marron
  • Associate Vice President, Student Affairs: Scott Bennett
  • Dean, Nursing & Allied Health: Janena Norris
    • Director of Nursing: Sybil Rollins
      • Admissions & Progression Coordinator, Nursing: Courtney Allison
        • Admissions & Progression Assistant, Nursing: Andrea Conner
      • Clinical Coordinator: Jahnea Palfrey
      • Clinical Lab & Simulation Center Coordinator: Daniel CoVan
      • Lab Assistant, Allied Health & Nursing: Gloria Burke
    • Division Chair, Allied Health: Howard Bushart
    • Secretary, Nursing & & Allied Health: Ivory JohnBaptiste
  • Executive Director, Workforce & Community Development: Marsha Tuha
    • Director, Business Operations: Wesley Wells
      • Accounting Technician: Manuel Garcia
      • Information Specialist: Tainisha Arvie
      • Registration Clerk: Adriana Ocampo
      • Success & Completion Coach: Christena Nightingale
    • Director, Small Business Development Center: Linda Jones-Zbranek
      • Secretary, SBDC Grant: VACANT
    • Director, Workforce & Community Development: Renauldo McFadden
      • Program Manager, Community Education and Senior Programs: VACANT
      • Program Manager, Healthcare: VACANT
      • Program Manager, Industrial (Interim): Joyce Lemus-Loya
      • PT Program Manager, Kids at College: Joyce Lemus-Loya
      • Fulfillment Specialist: Judith Cerino
    • Recruiter, Workforce & Community Development: Therrick Lockette
    • Secretary, Workforce & Community Development: Guadalupe Martinez
  • Co-Directors, Empirical Educator Center: Karen Guthmiller, Dr. Laura Lane-Worley
    • Instructional Designer: Alex Nguyen, Nicole Tunmire
  • Director, Library: Paul Arrigo
    • Librarian, Distance Education/E-Resources: William Mayer
    • Librarian, ILS/Technical Services: Sandra Brown
    • Librarian, Instruction & Faculty Liaison: Samantha Johnson
    • Library Technician I: Circulation: Gabriela Sagrero
    • Library Technician II: Circulation Coordinator: Davida Davis
    • Library Technician II: Procurement & Library Secretary: Brandi Case
  • Data Analyst: Penny Oyler, Rick Vaughn

Academic Affairs

Associate Vice President, Academic Affairs: Dr. Dometrius Hill

  • Administrative Secretary, Academic Affairs: Dalia Carmona
  • Director, Lee College Education Center (Liberty): Laura Lane-Worley
    • Education Center Manager: Madelon Williams-Allen
  • Division Chair, Business Technology: David Jaroszewski
    • Lab Assistant, Open Computer Lab: Melinda Keeble
    • Secretary, Business Technology/Computer Technology: Rachael Montgomery
  • Division Chair, Computer Technology: Victoria Hart
    • Secretary, Business Technology/Computer Technology: Rachael Montgomery
  • Division Chair, English & Humanities: Jeffrey Clayton
    • Interim Director, Writing Center: Michael Woodson
    • Secretary, English & Humanities: Hunter Smith
    • Writing Program Coordinator: Melanie Verner
  • Division Chair, Industrial Studies: John Elliott
    • Secretary, Industrial Studies: Rachelle Dodson
  • Interim Division Chairs, Kinesiology & Wellness: Karen Guthmiller and Felicia Thomas
    • Secretary, Kinesiology/Athletics/Speech/Languages & Teacher Education: Mollie Santana
    • Wellness Coordinator: Jason Summers
  • Division Chair, Math, Engineering & Sciences: Curtis White
    • Math Lab Coordinator: Raul Arana
    • Science Lab Coordinator: Regina Barrera
    • Lab Assistant, Biology: Luanda Powell
    • Secretary, Math, Engineering & Sciences: Oneida Gongora
  • Division Chair, Process Technology: Charles Thomas
    • Secretary, Process Technology: Iris Gonzalez
  • Division Chair, Social & Behavioral Sciences: Portia Hopkins
    • Secretary, Social & Behavioral Sciences: Stephanie Catchings
  • Division Chair, Speech, Languages & Teacher Education: Ray Whitlow
    • Secretary, Kinesiology/Athletics/Speech/Languages & Teacher Education: Mollie Santana
  • Interim Division Chair, Technical Studies: Davoud Khoini
    • Secretary, Technical Studies: Kristi Bowden
  • Division Chair, Visual & Performing Arts: Paul Lucke
    • Secretary, Visual & Performing Arts: Sarah Lennek
  • Executive Director, Industrial & Construction Technologies: Fran Parent
    • Systems Support Coordinator: VACANT
  • Honors Coordinator: Georgeann Ward
  • Instructional Materials Manager: Dimarg Fontenelle

Retention & Transition

Associate Vice President, Retention & Transition/Chief Equity Officer: Dr. Victoria Marron

  • Administrative Secretary, Retention & Transition: Elke Ornelas
  • Executive Director, Basic Needs & Title V Grant Project Director: Kelli Forde-Spiers
    • First Year Experience Coordinator: JJ N’ganga
    • Secretary, Basic Needs & Title V Grant: Miranda Sprinkle
    • Student Resource Coordinator: Rebecca Conejo, Brenda Garcia
  • Director, Career & Transfer Center: Lena Yepez
    • Technical Career Navigator (Funded by Perkins Grant, embedded in Career & Transfer Services): Lakeyla Bright-Haynes
    • Transfer Coach (Funded by H.S.I. STEM Grant, embedded in Career& Transfer Services): VACANT
  • Division Chair, Learning Frameworks: Channell Cook
    • Secretary, Learning Frameworks: Wonda Collins
  • Coordinator, Weekend & Evening Programs: VACANT
  • Learning Support Services Manager (H.S.I. STEM Grant): Hugo Gonzalez
  • Project Director, Fast Track (DOL Job Corps Grant): Fran Parent
    • Job Corps Scholars Career Transition Specialist: Jose Gallardo, Renita Price
    • Job Corps Scholars Outreach & Retention Advisor: Ashley Okonkwo, VACANT
  • Project Director, Perkins Grant: Fran Parent
    • Technical Advisor, Perkins Grant: Karen Ascencio
    • Technical Career Navigator (Funded by Perkins Grant, embedded in Career & Transfer Services): Lakeyla Bright-Haynes
  • Project Director, Student Support Services TRIO Grant: Kelli Emerson
    • Advisor, TRiO Student Support Services Grant: VACANT
    • Program Assistant, TRiO Student Support Services Grant: VACANT

Student Affairs

Associate Vice President, Student Affairs: Scott Bennett

  • Administrative Secretary, Student Affairs: Charla McCrory
  • Enrollment Services Analyst: Laurie Cooper
  • Executive Director, School & College Partnerships: Marissa Moreno
    • Director, Counseling & Advising: Sarah Tidwell
      • Academic Advisor: Domingo Estrada, Zane Moseley, NaJean Preiss, Sharon Sampson, Mark Solis, Tyrone Smith, VACANT
      • Counselor: Marylou Ortuvia, Dana Woods
      • Secretary, Counseling & Advising Center: Deyanira Charles, Dulce McClure
    • Director, Dual Enrollment: Tracy Steenholdt
      • Assistant Director, Dual Enrollment: Courtney Byers
      • Advisor, Dual Enrollment: Katie Marek, Jose Martinez
      • Shared Dual Credit Advisor: D’angelo Johnson, Keri Ricketson, Jordan Salazar
      • Secretary, Dual Enrollment: Tammy O’Neill
    • Director, Recruitment & Outreach: Daisy Aramburo
      • Recruitment & Enrollment Specialist: Thomas Juarez
      • Recruitment & Outreach Specialist: Tonya Gaddis, VACANT
    • Shared College Coordinator: Stephanie Broussard, Jessica Marshall
  • Associate Dean, Testing & Student Life: Rosemary Coffman
    • Manager, Student Activities: Mike Spletter
      • Student Activities Coordinator: Melissa Valencia
    • Coordinator, Veterans Center: Tiffany Winchester
      • Secretary, Veterans’ Center: Crystal Goings
    • Counselor, Students w/ Disabilities: K-leigh Villanueva
      • Lead Sign Language Interpreter: Kimberly Samuel
      • Secretary, Access Center/Captionist: Miranda Simmons
    • Mental Health Therapist: Linda Torrez-Mann
    • Testing Coordinator: Faviola Bernal
      • Testing Assistant: Melissa Modisette
    • Director, Financial Aid: Felipe Leal
      • Assistant Financial Aid Director: Rachel Oliver
        • Financial Aid Specialist II: Monica Bowie
        • Financial Aid Specialist I: Catherine Chisum, Janie Estrada, Sylvia Guerra
        • Financial Aid Technician: Sherry Ramirez
      • Register: Carl Husband
      • Interim Assistant Registrar: Jamie Holloway
        • Records Data Processor: Emily Eligon, Janell Laubach, Terry LeBrock, Shree Pitre
        • Transcript Evaluator: Alissa Rincon
      • EOC Grant Project Director: James Todd
        • Education Specialist: Shirley Dixon
        • Secretary, Educational Opportunity Center Grant: Anjelica Gomez
        • Student Service Technician, EOC Grant: Luis Rios
      • Information Service Specialist: Daniel Christie
        • Student Success Center Technician: VACANT

Finance & Administration

Vice President of Finance & Administration: Annette Ferguson

  • Administrative Secretary, Finance & Administration: Manuel Garcia
  • Controller: Julie Lee
    • Assistant Controller: Helen Ortiz
      • Accounting Clerk: Amber Boyd, Allison Garcia
      • General Accounting Clerk: Kerri Hendricks
    • Accountant, Accounts Receivable: Pam Steyn
      • Cashier: Lauren Davis, Carrie Dornak, Mayra Trevizo
    • Food Services Manager: Michelle Lewis
    • Grant Accounting Manager: Beverly Martinez
      • Grant Accountant: Brittany Jennings
    • Payroll Manager: Rosetta Mourer
      • Assistant Manager, Payroll: VACANT
      • Payroll Specialist: Donna Troulliet
    • Executive Director, Facilities: Terry Roye
      • Director, Physical Plant: Mark Jaime
        • Auto Mechanic: Daniel Alanis
        • Carpenter: Adam Cronk
        • Custodian: Nohemi Arenas, Florentina Armendarez, William Barnett, Ruben Enciso, Gricelda Gallegos, Silvia Gamez, Marina Garcia, Roberta Harris, Nancy Impelluso, Hugo Lopez, Josefina Lopez, Evangalina Madrigal, Rosa Martinez, Mari Melendez, Marilyn Mireles, Gumaro Munguia, Maria Munguia, Mario Palacios, Leticia Perez, Maria Pulido, Dolores Sanchez, Isidra Sanchez, Tomasa Sosa, Michael Taylor, Rosalinda Vazquez, Jesse Williamson, Jesse E. Williamson, Kimberly Williamson, VACANT
        • Facilities Maintenance Technician: Andre Calhoun, Antonio Juarez Jr., Nathan Martin, Luis Quinones, VACANT
        • HVAC Technician: Fred Bamberg, Marjorie Parker, VACANT
        • Journeyman Electrician: Regulo Garcia, Bryan Knight
        • Mover: Robert Martinez
        • Painter: Reynaldo Gonzalez
        • Plumber: Arnulfo Razo
        • Roofer: Kenneth Kostka
        • Secretary, Maintenance: Teresa Minor, Rosemary Hernandez
      • Shipping & Receiving Clerk II: Wayne Mathews
        • Shipping & Receiving Clerk I: Jim Campisi
        • Expediter: Jesus Mendoza
      • Director, Purchasing: Keona Robertson
        • Buyer: Elizabeth Ramirez
        • Purchasing Coordinator: Candace Miles
        • Purchasing/P-Card Specialist: Heather Patt
      • Interim Security Chief: Tammy Holloway
        • Assistant Chief, Security Officer: John Connor, Zola Montana
        • Corporal, Security Officer: Diana Poullard, VACANT
        • Security Officer: Monica Auzenne, Steven Badillo, Monica Boyd, Lakisha Brown, Henry Collette Jr., Linda Crosby, Earl Easton, Casey Fanning, Joshua Hernandez, Samantha Griffith, Mariainez Hinojosa, Dick Siner
      • Athletic Director: Nicholas Wade
        • Athletic Trainer: Caitlin Blackmore
        • Men’s Basketball Coach: Nicholas Wade
          • Assistant Men’s Basketball Coach: Carliss Robinson
        • Women’s Volleyball Coach: Danielle Essix
          • Assistant Women’s Volleyball Coach: Abolanle Onipede
        • Secretary, Kinesiology/Athletics/Speech, Languages & Teacher Education: Mollie Santana

College Advancement

Vice President, College Advancement/Executive Director, Lee College Foundation: Dr. Angela Oriano

  • Administrative Secretary, College Advancement: Kristy Zamagne
  • Director, Grant Management: Selah Tacconi
    • Grant Development Specialist: VACANT
  • Director, Major & Planned Gifts: Jennifer Garcia
    • Donor & Scholarship Coordinator: Kerri Hurlbut
    • Secretary, Resource Development: Sara Barrington
  • Director, Marketing & Public Affairs: Brian Waddle
    • Assistant Director, Marketing & Public Affairs: Christopher Coats
      • Digital Marketing Manager: VACANT
      • PT Social Media Specialist: Miguel Lopez
    • Creative Services Manager: Sean Barnes
      • Graphic Designer: Richard Palacio
      • PT Graphic Designer: Estefany Sanchez
    • Media Relations Manager: Sara Tubbs
    • Web Services Manager: Roger Demary
  • Performing Arts Production Specialist: Taylor Dobbs

Huntsville Center

Associate Vice President, Huntsville Center: Donna Zuniga

  • Administrative Secretary, Huntsville Center: VACANT
  • Secretary, Huntsville Center: Tracy Bibbs, Christy Buxkemper, Glenda Clary, Cheryl Hernandez
  • Division Chair, Academic Studies: Paul Allen
  • Division Chair, Technical Studies: James Langley
  • Librarian, Huntsville Center: Jessica Licklider
  • Technology Manager: Henry Spikes
    • Desktop Support Technician: VACANT
  • Director of Reentry Services: Brandon Warren
    • Reentry Specialist: Matthew McGinnis, Tracy Williams
  • TWC Accelerate Grant Counselor: Felix Buxkemper
    • Recruiter/Advisor: William Byrd, Tommy Crane, Robert Matthews

Information Technology

Chief Information Officer: Dr. Carolyn Lightfoot

  • Administrative Secretary, Information Technology: Patty Rios
  • Information Security Compliance Analyst: Syed Sibghatullah
  • Instructional Media Manager: Ramiro Torres
    • Instructional Media Specialist: VACANT
  • Learning Management System Administration: Paula Lee
  • Mailroom/Switchboard Operator: Karen Arey-Vasquez, Yari Gurrusquieta
  • Network Operations Manager: Tommy Sandoval
    • Network Support Specialist: Jim Evans, Richard Wilkins
  • Oracle/PeopleSoft Enterprise Application & Database Administration: Rene Salinas
    • Enterprise System Administrator: VACANT
  • PeopleSoft Business Analyst: Dong Wang
  • Programmer/Analyst: Walter McCandless, Sophie Winters
  • Service Desk Manager: Gabrielle Spriggins
    • Desktop Support Technician: Mel Chu, Michael Nguygen, William Mitchell
    • Help Desk Technician: Justin Boulanger
  • SharePoint Specialist: Shital Parikh
  • Telecommunication Specialist: Kenny Flock, Ernest Johnson

Human Resources

Executive Director, Human Resources: Amanda Summers

  • Director, Human Resources: Nardia Leonce
    • Coordinator, Benefits & Leave: VACANT
    • Coordinator, Talent Acquisition/Employee Services: Abbey Mourer
    • HR Generalist: Ebelinda Castillo, Jana Rosser
  • PT Emergency Management Specialist: Woody Crawford